موسسه خیریه بی بی نفیسه

موسسه خیریه گناباد

برگزاری جشن ملی ثبت جهانی قنات قصبه گناباد

بهمن 15, 1395

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: قنات قصبه یکی از مهمترین آثار تاریخی است که باید از این اثر عظیم تاریخی برای رونق گردشگری استفاده کرد و برهمین اساس طرح گردشگری قنات قصبه گناباد به زودی اجرایی می شود.

زهرا احمدی پور با بیان این مطلب  درمراسم جشن ملی ثبت جهانی قنات قصبه گناباد اظهار کرد:قنات یک فرهنگ اصیل ایرانی و نام بلندی از ایران را در مناطق مختلفی از سرزمین‌مان از جمله در بخش هایی از منطقه خراسان یادآوری می کند.

او گفت: نام قنات برگرفته از سخت کوشی مردم و نشان از احترام به طبیعت و استفاده از منابع طبیعی است.

 احمدی پور ادامه داد: حفر قنات نشان می دهد که نیاکان‌مان برای بهره‌برداری از قطره قطره آب در گذشته برنامه داشته اند این در حالی است که اکنون گاهی اوقات شاهد اسراف و هدر دادن آب هستیم.

رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ادامه داد: در حالی که نیاکان ما در گذشته مکانیزم استفاده صحیح از منابع آبی را طراحی کرده اند ما نیز امروز باید این منابع آبی را کنترل کنیم.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به اهمیت ثبت جهانی قنات قصبه گناباد خطاب به مردم و مسئولان شهر گناباد گفت: این میراث متعلق به شماست و با ثبت جهانی آن قنات قصبه در دنیا شناخته شده است و در توسعه و رونق گردشگری این منطقه تاثیر گذار است.

 دکتر احمدی پور یادآورشد: درفرآیند ثبت جهانی قنات قصبه علاوه بر اینکه این اثر تاریخی به عنوان یک اثر ارزشمند ثبت می شود طرح توسعه گردشگری آن نیز به زودی اجرایی می شود.

این مقام مسئول در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: با ثبت این میراث ارزشمند آینده گناباد نیز آینده ای روشن است و باید با برنامه ریزی ها بتوان از این میراث ارزشمند به عنوان منبع تولید ثروت، تقویت اقتصاد و درآمدزایی استفاده کرد.

دکتراحمدی پور در ادامه با اشاره به صحبت های فرماندار گناباد در این مراسم و رشد 13درصدی بیکاری در این شهرستان گفت: توجه به قنات قصبه و استفاده از مجموعه فعالیت های به هم پیوسته در حوزه گردشگری و معرفی قنات قصبه می تواند به ایجاد اشتغال در این شهرستان کمک کند.

رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در ادامه به ظرفیت بوم گردی در استان خراسان رضوی و شهرستان گناباد اشاره کرد و گفت: بوم گردی یکی از ظرفیت های مهم در این استان و گناباد است که باید از این ظرفیت که نشان دهنده سنت مهمان نوازی است در جهت ایجاد اشتغال و درآمدزایی استفاده کرد.

دکتر احمدی پور گفت: توسعه بوم گردی ضمن اینکه می تواند باعث فعال شدن اقتصاد محلی شود باعث تخریب محیط زیست نیست و این ظرفیت مهم جز اولویت هایی است که باید دراستان مورد توجه قرار گیرد.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر سه اقامتگاه بوم گردی در گناباد فعال است افزود: سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از توسعه و تقویت بوم گردی حمایت می کند.

معاون رئیس جمهوری در پایان صحبت های خود با اشاره به اهمیت و جایگاه قنات قصبه گناباد و نقش آن در توسعه گردشگری شهرستان خاطرنشان کرد: امیدواریم سال آینده شاهد اجرای طرح گردشگری قنات قصبه باشیم.

در پایان این مراسم از تعدادی مقنی های شهرستان گناباد و نیز مدیران، کارشناسان و دست اندرکاران تهیه پرونده و ثبت جهانی قنات   تجلیل به عمل آمد.

در این مراسم محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، اکبری معاون وزیر جهاد کشاورزی، معاون عمرانی استانداری خراسان رضوی، امام جمعه و فرماندار گناباد، مدیر کل میراث فرهنگی حراسان رضوی، نمایندگان شهرستان های گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران و مسئولان محلی گناباد و اعضای تشکل ها و سمن ها حضور داشتند.

گردشگری با رعایت شرایط زیست محیطی انجام شود که به طبع آن اقتصاد مقاومتی خانواده و محل فعال خواهد شد تا ایجاد اشتغال کند و امیدواریم بوم گردی  تحولی در صنعت گردشگری ما ایجاد کند.

منبع : گناباد20

اشتراک گذاری در
ارسال شده توسط : admin
دسته : اخبار


حامی موسسه خیریه بی بی نفیسه