موسسه خیریه بی بی نفیسه

موسسه خیریه گناباد

هفته بهزیستی و رفاه اجتماعی گرامی باد

تیر 25, 1396

Rate this post

بهزیستی و رفاه اجتماعی نشان دهنده مسئولیت پذیری افراد جامعه را در قبال یکدیگر و ارتقای توانمندی های آنان در برابر افعالی چون سلامتی، سعادت، خوب بودن، شاد بودن و دیگر مساعدت‌هایی که به صورت مادی و معنوی در قالب مجموعه‌ای از برنامه‌ها و خدمات سازمان یافته در جهت تأمین حداقل نیازهای اساسی یک جامعه ارائه می گردد.

تا پیش از پیروزی انقلاب، تشکیلات متمرکزی برای ارایه خدمات بهزیستی وجود نداشت. پس از پیروزی انقلاب، سازمان بهزیستی کشور در 24 تیر 1359 بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب اسلامی تشکیل شد و با تلاش مستمر شهید دکتر محمدعلی فیاض بخش، به ارگانی دولتی و کارآمد برای خدمت به محرومان و مستضعفانِ کشور تبدیل گردید. این سازمان، به منظور نیل به اهداف خود، با اتخاذ تدابیر لازم و حمایت‏‌های گوناگون از کودکان نیازمند، زنان و کودکان بی‏‌سرپرست و نیز ارایه خدمات توانبخشی به معلولان جسمی وذهنی، مبتلایان به بیماری‏‌های صعب العلاج، معتادان و ناسازگاران اجتماعی و همچنین پیشگیری از معلولیت‌‏ها و آسیب‏‌های اجتماعی و… با توجه به حفظ ارزش‏ها و کرامت والای انسانی و تکیه بر تعاون و همیاری مردم نیکوکار و همکاری‏های نزدیک روحانیون متعهد و سایر اقشار دلسوزِ کشور تلاش می‏کند. 25 تیرماه هر سال در کشورمان ایران” روز بهزیستی و تامین اجتماعی” نامگذاری شده است.

امیرالمؤمنین حضرت علی علیه السلام در نهج البلاغه می فرمایند:

«آگاه باشید که از جمله بلاها فقر و ناداری است و سخت تر از ناداری بیماری تن و سخت تر ار بیماری تن بیماری قلبی است».

و در اهمیت تندرستی همین بس که حضرت رسول اکرم صلی الله علیه واله وسلم در پاسخ سؤالی که اگر شب قدر را درک کردیم چه چیزی از خدای خود طلب کنیم؟

حضرت جواب دادند: عافیت را.

امام صادق(ع) نیز در این باره فرمودند:

«کل شیءٍ تکون فیه المضرهَ عَلَی اِلاْنسانِ فی بَدَنِهِ فَحَرامٌ اَکْلُهُ اِلا فی حالِ الضُّرورَه »

«خوردن هر چیزی که برای بدن انسان مضر باشد حرام است مگر در حال ضرورت».

بنابراین با توجه به احادیث و روایات، لازم است برنامه پیشگیری از بیماریهای جسمی و اخلاقی و آسیبهای اجتماعی به منظور حفظ و تأمین بهداشت جسمی و روانی جامعه از دوران شیرخوارگی آغاز شود. با در نظر گرفتن آیه شریفه:

«مَنْ اَحْیاها فکانما احیا النّاس جمیعاً».

و هر کس که نفسی را حیات بخشد مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده است.

می توان به اهمیت واقعی پیشگیری پی برد و جان انسانها را قبل از این که دچار گرفتاری شوند نجات دهیم.

اشتراک گذاری در


حامی موسسه خیریه بی بی نفیسه